🇩🇪 guteautoschlechteauto.de Zainstaluj rozszerzenie Chrome Chrome Extension
🇩🇪 guteautoschlechteauto.de
VW · Kompaktowy SUV · 2022–2026 Własne wyszukiwanie

VW T-Roc 1-FL(A11) — Problemy i słabości

Słabości, oceny silników i porady zakupowe

★★★★★
3.0 / 5.0 · Na podstawie 3 wariantów silnika · Jak oceniamy

T-Roc I-FL to lifting pierwszego T-Roca, na rynku od 2022 roku. VW przerobił przód i tył, zaktualizował system infotainment i lekko zmodyfikował gamę silników. T-Roc pozostaje najlepiej sprzedającym się SUV-em VW w Europie.

Do wyboru są 1.0 TSI (85 kW), 2.0 TDI (110 kW) i T-Roc R z 2.0 TSI (221 kW). Trzycylindrowy 1.0 TSI to silnik napędzający sprzedaż — oszczędny, wystarczający w ruchu miejskim, ale na autostradzie przy pełnym obciążeniu na granicy możliwości. R jest wilkiem w owczej skórze: 300 KM w kompaktowym SUV-ie.

Jako lifting I-FL korzysta z poprawek wprowadzonych po pierwszej serii: stabilność oprogramowania jest lepsza, detale wykonania dopracowane, a korozja tarcz hamulcowych u mało jeżdżących pozostaje tematem. Platforma MQB-A1 jest dojrzała i dobrze udokumentowana.

T-Roc I-FL to nieskomplikowany towarzysz codzienności bez wielkich niespodzianek — zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Kto szuka kompaktowego SUV-a bez eksperymentów, trafił dobrze.

Generacje


Przegląd silników

VW T-Roc 1-FL jest dostępny z 3 wariantami silnika — od 116 do 300 KM.

2.0L TDI · Diesel· 150 PS
2022 2024

EA288 2.0 TDI z 150 KM — jeden z najlepiej sprzedających się wariantów diesla w koncernie VW. Mechanicznie dojrzały, ale z typowymi cechami EA288. Zawór EGR zapycha się przy krótkich trasach, regularne przejazdy autostradowe pomagają. Pasek pompy oleju w kąpieli olejowej bez stałego interwału wymiany — dobry olej to obowiązek. Regeneracja DPF nie dochodzi do skutku przy jeździe wyłącznie miejskiej. Zawór dozujący AdBlue krystalizuje na krótkich trasach. Uszczelniacz wałka rozrządu może zacząć przeciekać przy średnim przebiegu. Dla kierowców długodystansowych oszczędny i niezawodny napęd.

  • !! Wyciek uszczelki wałka rozrządu na pasek rozrządu od 120 000 km

    Uszkodzona uszczelka olejowa wałka rozrządu pozwala olejowi silnikowemu spływać na pasek rozrządu. Olej przyspieszonemu niszczeniu paska — zerwanie paska powoduje natychmiastową całkowitą awarię.

    Objawy: Film olejowy na pokrywie paska rozrządu, zapach oleju, odgłosy paska w zaawansowanych przypadkach, spadek poziomu oleju
    400–900 zł
  • !! pasek rozrządu: Intervall NICHT wartungsfrei od 130 000 km

    Pasek rozrządu nie jest bezobsługowy pomimo wcześniejszych zapewnień marketingowych. Zalecana wymiana co 120 000–150 000 km. W przypadku zerwania: natychmiastowa awaria silnika z kontaktem zaworów.

    Objawy: Brak ostrzeżenia przy zerwaniu — nagłe wyłączenie silnika
    500–800 zł
  • !! turbosprężarka łożyskoschäden durch Ölmangel od 180 000 km

    Łożyska turbosprężarki zużywają się przedwcześnie przy zaniedbanej obsłudze lub niskiej jakości oleju. Nie wyłączać silnika natychmiast po jeździe — turbosprężarka musi się schłodzić.

    Objawy: Świszczenie lub zgrzytanie z okolicy turbo, niebieska chmura z wydechu, utrata mocy, olej w wężu powietrza doładowanego
    900–1800 zł

+ 6 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

1.0L TSI · Benzyna· 110–116 PS
2022 2024

Trzycylindrowy EA211 Evo 1.0 TSI. Identyczna platforma jak DKLA z lekko innym dostrojeniem. Grzechotanie wastegate przy zimnym rozruchu to najczęściej zgłaszany objaw, zwykle kosmetyczny. Śruby regulatora wałka rozrządu mogą się poluzować — TPI 2038019/4. Wtryskiwacze z lat 2018–2020 z podwyższoną stopą nieszczelności. Koksowanie zaworów ssących od ok. 80 000 km. Oszczędny silnik codzienny bez większych niespodzianek.

  • !! Poluzowana śruba regulatora faz rozrządu — akcja serwisowa EA211 od 50 000 km

    Pojazdy z silnikami EA211 (w tym DKRF) z określonych lat produkcji mogą mieć poluzowane śruby na regulatorze faz rozrządu. Możliwe zerwanie paska rozrządu i uszkodzenie silnika.

    Objawy: Grzechotanie po zimnym rozruchu, spadek mocy, w najgorszym przypadku nagła awaria silnika
    300–3000 zł
  • !! Wastegate-grzechotanie und turbosprężarka-zużycie od 60 000 km

    Zawór wastegate na małej turbosprężarce stuka przy zdejmowaniu nogi z gazu i może się przedwcześnie zużyć (od 13 000–50 000 km). Przy zaawansowanym zużyciu pojawiają się problemy z łożyskami, utrata mocy i zaolejenie po stronie ssącej.

    Objawy: Charakterystyczne stukanie lub pukanie przy zwalnianiu, spadek mocy, kontrolka EPC, gwizdanie przy przyspieszaniu
    35–2500 zł
  • !! Erhöhter zużycie oleju od 100 000 km

    Koksowanie pierścieni tłokowych i zużycie uszczelniaczy trzonków zaworów prowadzą do mierzalnego zużycia oleju 0,5–1 litra na 1000 km przy wyższych przebiegach. Wczesne warianty evo (do 2016) były częściej dotknięte; VW poprawił pierścienie tłokowe.

    Objawy: Häufiges Ölnachfüllen, bläulicher Rauch beim zimny rozruch oder unter Last, leichter Ölgeruch
    1200–3000 zł

+ 2 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

T-Roc R · Benzyna· 300 PS
2022 2024

EA888 evo4 o mocy 221 kW (300 KM) w topowej wersji kompaktowego hot-hatcha — agresywniej skalibrowany niż standardowy wariant sportowy (DNPA), ta sama mechaniczna baza. Mechaniczny szpera na przedniej osi fundamentalnie zmienia prowadzenie: pojazd wchodzi w zakręt neutralnie zamiast podsterowywać. Na Nürburgringu wyraźnie szybszy na okrążenie od standardowego wariantu sportowego. Montowany także w kompaktowym sportowym SUV-ie na tej samej platformie.

  • !! pompa oleju liefert zu wenig Druck im bieg jałowy od 80 000 km

    Zmienna pompa olejowa utrzymuje tylko 1,8 bar na biegu jałowym zamiast wymaganych wartości. Regulatory faz i łańcuch rozrządu są chronicznie głodzone — typowy problem EA888 Gen3, który utrzymuje się w wariancie evo pomimo rewizji.

    Objawy: Metaliczne klekotanie lub stukanie podczas zimnego rozruchu lub na biegu jałowym; nierówna praca; kody błędów regulacji faz rozrządu
    800–2500 zł
  • !! Zużycie łańcucha rozrządu z powodu niedostatecznego ciśnienia oleju od 120 000 km

    Łańcuch rozrządu zużywa się przedwcześnie, gdy ciśnienie oleju jest trwale zbyt niskie. Metaliczne stukanie przy zimnym rozruchu to pierwszy sygnał ostrzegawczy. W przypadku zignorowania grozi zerwanie łańcucha i katastrofalna awaria silnika.

    Objawy: Metaliczne grzechotanie przy zimnym rozruchu, zwłaszcza zimą; kontrolka silnika; ciężkie zmiany biegów na zimnym silniku
    1200–3500 zł
  • !! Erhöhter zużycie oleju durch pierścień tłokowy-Problematik od 90 000 km

    W wysokowydajnych wariantach EA888 zbyt małe pierścienie tłokowe nie mogą w pełni zeskrobać pozostałości spalania. Zużycie oleju powyżej 1 litra na 1 000 km jest możliwe. Naprawa wymaga kompletnej wymiany tłoków.

    Objawy: Niebieskie kłęby dymu z wydechu przy przyspieszaniu; zauważalny spadek poziomu oleju między wymianami; zaolejenie świec zapłonowych
    2500–6500 zł

+ 2 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

Słabości pojazdu

SłabośćKoszty
✖Zużycie sprzęgła DSG 7-biegowej DQ200 — T-Roc

Sucha 7-biegowa DSG DQ200 jest najczęstszym źródłem skarg na T-Roca. Przy 30 000–50 000 km spalone okładziny sprzęgła lub awaria mechatroniki stanowią realne zagrożenie. Koszt naprawy: 1400–6000 €.

Objawy: Szarpanie i drgania przy ruszaniu szczególnie na zimno; opóźnione zmiany biegów; skrzynia biegów przechodzi w tryb awaryjny
od 45 000 km
Drogie
✖Haldex-sprzęgło zużycie (4Motion) T-Roc

Wersje 4Motion T-Roca dzielą problem zużycia pompy wstępnej Haldex z platformy VAG, spowodowany zanieczyszczonym olejem. Regularne wymiany oleju co 40 000 km są niezbędne. Naprawa: 500–3500 €.

Objawy: Przednie koła ślizgają się na śniegu lub żwirze pomimo aktywnego 4Motion; lampka kontrolna AWD; buczenie z tylnej osi
od 70 000 km
Drogie
✖DQ381 7-biegowy mokry DSG: awaria mechatroniki

Czujniki pozycji sprzęgła zawodzą (P1735/P1736). Skrzynia w trybie awaryjnym, brak biegu wstecznego. Specjalista: od 1 000 €, nowy agregat: do 4 000 €.

Objawy: Wskaźnik biegu miga, usterka skrzyni, tryb awaryjny, brak biegu wstecznego
od 75 000 km
Drogie

Alternatywy

Ten sam segment

Alfa Romeo Junior 966

SUV kompaktowy (2024–2026)

Ten sam segment

Chevrolet Trax 9BQC

SUV kompaktowy (2024–2026)

Ten sam segment

Cupra Formentor I-FL

SUV kompaktowy (2024–2026)

Ten sam segment

Dacia Duster III

SUV kompaktowy (2024–2026)

Ten sam segment

Ford Capri I

SUV kompaktowy (2024–2026)

Ten sam segment

Hyundai Tucson NX4-FL

SUV kompaktowy (2024–2026)

Przeglądaj dalej

Znane problemy i usterki +

Dla VW T-Roc 1-FL (2022–2026) udokumentowano łącznie 37 słabości — 19 dotyczących silnika i 18 dotyczących pojazdu. Typowe usterki dotyczą Skrzynia biegów, Elektronika, Hamulce, Rdza.

T-Roc (DFGA, 2017–2024) — Uważaj: Wyciek uszczelki wałka rozrządu na pasek rozrządu, pasek rozrządu: Intervall NICHT wartungsfrei, turbosprężarka łożyskoschäden durch Ölmangel. Moc: 150 PS.

T-Roc (DKRF, 2018–2024) — Uważaj: Poluzowana śruba regulatora faz rozrządu — akcja serwisowa EA211, Wastegate-grzechotanie und turbosprężarka-zużycie, Erhöhter zużycie oleju. Moc: 110–116 PS.

T-Roc (DNFC, 2019–2024) — Uważaj: pompa oleju liefert zu wenig Druck im bieg jałowy, Zużycie łańcucha rozrządu z powodu niedostatecznego ciśnienia oleju, Erhöhter zużycie oleju durch pierścień tłokowy-Problematik. Moc: 300 PS.

Na co zwrócić uwagę przy VW T-Roc? Szczegółową listę wszystkich słabości silnika i pojazdu znajdziesz w sekcjach powyżej.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie problemy i słabości ma VW T-Roc 1-FL? +
VW T-Roc 1-FL ma 19 znanych słabości silnika i 18 słabości pojazdu.
Na co zwrócić uwagę kupując używanego VW T-Roc 1-FL? +
faq.watch_a_none
Który silnik jest polecany? +
Uważaj: DNFC (2.0L TFSI), DKRF (1.0L TSI), DFGA (2.0L TDI). Żaden silnik nie otrzymał oceny 'Dobry wybór'.
Czy VW T-Roc 1-FL jest wart kupna jako używany? +
VW T-Roc 1-FL wymaga ostrożności — wybór odpowiedniego wariantu silnika jest kluczowy.
Jakie warianty mocy są dostępne dla VW T-Roc 1-FL? +
VW T-Roc 1-FL jest dostępny z wariantami silnika od 116 do 300 KM. Benzyna: DNFC (2.0L TFSI), DKRF (1.0L TSI). Diesel: DFGA (2.0L TDI).

Ostatnia aktualizacja: luty 2026 · Wszystkie informacje bez gwarancji