🇩🇪 guteautoschlechteauto.de Zainstaluj rozszerzenie Chrome Chrome Extension
🇩🇪 guteautoschlechteauto.de
Hyundai · Klasa kompaktowa · 2020–2024 Własne wyszukiwanie

Hyundai i30 PD-FL2

Słabości, oceny silników i porady zakupowe

2.6 / 5.0 · Na podstawie 5 wariantów silnika · Jak oceniamy
Najbardziej emocjonujący silnik

280 PS

i30 N · Benzin

Hot hatch referencyjny — bez dyskusji

Legendarny!
Najbardziej niezawodny silnik

96–110 PS

1.5L MPI (Smartstream) Benzin

5 słabości

Dobry wybór
Problemowy silnik

250–280 PS

2.0L T-GDI (Theta II-N) Benzin

8 słabości

Trzymaj się z daleka!

Warianty nadwozia

Hyundai i30 PD-FL2 jest dostępny jako Hatchback i Kombi — wybierz typ nadwozia, aby zobaczyć dane ubezpieczeniowe:

Generacje


Przegląd silników

Hyundai i30 PD-FL2 jest dostępny z 5 wariantami silnika — od 96 do 280 KM.

1.6L CRDi (Smartstream) · Diesel Mild-Hybrid· 136 PS
2020 2024

Zmodernizowany 1.6 CRDi z katalizatorem SCR i opcją 48V MHEV. Czystszy i bardziej oszczędny od poprzednika.

  • !! Zanieczyszczenie zaworu EGR od 110 000 km

    Układ EGR silnika 1.6 CRDi D4FE jest podatny na osadzanie się sadzy przy jeździe miejskiej. Zalecane czyszczenie zaworu EGR i kolektora dolotowego, aby zapobiec pęknięciu przepustnic wirowych.

    Objawy: Spadek mocy, nierówna praca, kontrolka silnika, kody błędów EGR (P0400-P0409).
    300–900 zł
  • !! Nieudana regeneracja filtra DPF podczas jazdy na krótkich dystansach od 80 000 km

    Filtr DPF silnika Smartstream D4FE nie regeneruje się całkowicie przy przeważającej jeździe na krótkich dystansach. Silnik przechodzi w tryb awaryjny; konieczne pełne czyszczenie lub wymiana filtra DPF.

    Objawy: Ograniczona wydajność silnika (tryb awaryjny, maks. 3.000 obr./min), kontrolka silnika, wskaźnik ostrzeżenia DPF, nieprzyjemny zapach po nieudanej regeneracji.
    800–2000 zł
  • !! Zakleszczenie mechanizmu regulacji turbosprężarki VTG od 100 000 km

    Zmienna geometria turbiny (VTG) turbosprężarki Smartstream jest podatna na zakleszczanie się przy osadach węglowych. Pojazd przechodzi w tryb awaryjny; czasem wystarczy czyszczenie, czasem konieczna jest wymiana turbosprężarki.

    Objawy: Nagły spadek mocy, tryb awaryjny, nieregularne reagowanie turbosprężarki w zależności od sytuacji na drodze.
    600–1500 zł

+ 4 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

1.0L T-GDI (Kappa II) · Benzyna Mild-Hybrid· 120 PS
2020 2024

Doładowany trzycylindrowiec z wtryskiem bezpośrednim. Żwawy i oszczędny, ale turbosprężarka i GDI wymagają uważnego serwisu.

  • !! Wrażliwość turbosprężarki przy małej pojemności skokowej od 90 000 km

    Mała turbosprężarka G3LC jest bardzo wrażliwa na jakość oleju. Zbyt długie interwały wymiany oleju lub przepalony olej prowadzą do zużycia łożysk. Awarie turbosprężarki od 80 000 km są dobrze udokumentowane.

    Objawy: Gwizd z obszaru turbosprężarki, spadek mocy, niebieski dym podczas przyspieszania, zwiększone zużycie oleju.
    600–1600 zł
  • !! Napinacz łańcucha rozrządu Kappa T-GDi od 60 000 km

    Łańcuch rozrządu 1.0 T-GDi Kappa II może ulec uszkodzeniu już poniżej 30 000 km przy zaniedbanych wymianach oleju. Kia/Hyundai wprowadził w 2020 roku zmodyfikowany napinacz łańcucha rozrządu.

    Objawy: Klekotanie łańcucha rozrządu podczas rozruchu na zimno, kontrolka silnika, w najgorszym przypadku przeskoczenie łańcucha z uszkodzeniem zaworów.
    300–800 zł
  • !! Przedwczesne wydłużanie się łańcucha rozrządu od 55 000 km

    G3LC 1.0 T-GDI Kappa II wykazuje wyraźną skłonność do wydłużania łańcucha rozrządu już od 40 000-66 000 km. Zużyte napinacze łańcucha rozrządu i prowadnice są przyczyną grzechotania przy zimnym rozruchu.

    Objawy: Metaliczne klekotanie z przedziału silnika podczas rozruchu na zimno, ustępujące po nagrzaniu; w zaawansowanym stadium trwały hałas i nierówna praca silnika.
    750–1100 zł

+ 3 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

1.5L MPI (Smartstream) · Benzyna· 110 PS
2020 2024

Wolnossący najnowszej generacji. Wydajny i tani w utrzymaniu, ale bez turbo raczej spokojny.

  • !! Wydłużenie łańcucha rozrządu od 100 000 km od 110 000 km

    G4LG oparty na platformie Kappa wykazuje według mymotorlist.com i raportów sporadyczne rozciąganie łańcucha rozrządu od 100 000 km. Regularne wymiany oleju w zalecanym interwale to najważniejsza profilaktyka.

    Objawy: Klekotanie przy rozruchu na zimno; kod błędu łańcucha rozrządu; w skrajnym przypadku wypadanie zapłonu.
    350–750 zł
  • !! Skłonność do przegrzewania silnika małej pojemności od 80 000 km

    Silniki Kappa są według źródeł podatne na przegrzewanie przy przeciążeniu (pełne obciążenie na autostradzie, klimatyzacja). Termostat i dbałość o płyn chłodzący to krytyczne punkty konserwacji.

    Objawy: Wskazówka temperatury rośnie niezwykle szybko; zapach płynu chłodzącego; ostrzeżenie o temperaturze silnika.
    100–300 zł
  • ! Hałas łańcucha rozrządu od 150 000 km

    Najmniejszy silnik Kappa 1.0 MPI z łańcuchem rozrządu. Przy złej jakości oleju lub długich interwałach możliwe odgłosy łańcucha. W normalnej eksploatacji bardzo niezawodny.

    Objawy: Lekkie klekotanie przy rozruchu na zimno, zanikające.
    280–680 zł

+ 2 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

1.5L T-GDI (Smartstream) · Benzyna Mild-Hybrid· 159–160 PS
2020 2024

Nowoczesny turbodoładowany z 48V mild hybrid. Dobra moc przy niskim zużyciu paliwa, MHEV wspomaga ruszanie.

  • !! Ryzyko LSPI — przedwczesny zapłon przy niskich obrotach od 40 000 km

    Turbodoładowane silniki z wtryskiem bezpośrednim, takie jak G4LH, są podatne na Low-Speed Pre-Ignition przy użyciu olejów bez specyfikacji SP. Skutkiem są uszkodzenia tłoków.

    Objawy: Twarde stukanie z silnika przy niskich obrotach pod obciążeniem; spadek mocy; kody błędów.
    2000–6000 zł
  • !! Wrażliwość turbosprężarki od 100 000 km

    Mała turbosprężarka Kappa 1.0 T-GDi pracuje pod dużym obciążeniem termicznym. Zalecane interwały wymiany oleju poniżej 10 000 km. Wyłączanie silnika bez czasu doobiegu uszkadza łożyska turbosprężarki.

    Objawy: Gwizd przy pełnym obciążeniu, obniżona moc doładowania, wyciek oleju przy turbosprężarce.
    800–2000 zł
  • !! Zakoksowanie zaworów dolotowych GDI od 65 000 km

    Smartstream G4LH jako silnik czysto GDI gromadzi sadzę na zaworach ssących. Hyundai zaleca czyszczenie co 60 000–100 000 km, raporty wskazują na potrzebę wcześniejszych interwałów.

    Objawy: Szarpanie przy rozruchu na zimno; chwilowy spadek mocy; lekko zwiększone zużycie paliwa; kody wypadania zapłonu.
    250–550 zł

+ 2 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

i30 N · Benzyna· 275–280 PS
2020 2024

Pochodna Theta II ze wzmocnionymi podzespołami wewnętrznymi pod zastosowania N. 276 KM z 2,0-litrowego turbo. Wtrysk bezpośredni oznacza kokowanie zaworów ssących od ok. 80 000 km. Czujnik spalania stukowego siedzi bez osłony pod kolektorem ssącym -- woda z deszczu lub myjni powoduje błąd P1326 i tryb awaryjny.

  • !! Uszkodzenie panewek korbowodowych przez opiłki metalu (akcja serwisowa) od 90 000 km

    Wersja turbo silnika Theta II również dotknięta pozostałościami produkcyjnymi w kanale olejowym. Turbosprężarka zwiększa obciążenie termiczne i znacząco przyspiesza awarię łożysk.

    Objawy: Stukanie, spadek ciśnienia oleju, tryb awaryjny silnika, pożar silnika; awaria turbosprężarki przy silniku pozbawionym oleju.
    4000–10 000 zł
  • !! Przedostawanie się paliwa do oleju silnikowego od 80 000 km

    Układ Turbo-GDi jest podatny na zwiększone przenikanie paliwa do oleju przez blow-by przy eksploatacji na krótkich dystansach. Lepkość oleju spada, zużycie łożysk wzrasta przy niewystarczającej konserwacji.

    Objawy: Zapach paliwa w oleju, spadający poziom oleju, lekkie stukanie po długim postoju.
    2000–6000 zł
  • !! Akcja serwisowa Theta II: panewki korbowodowe i ryzyko pożaru od 70 000 km

    G4KH 2,0T jest częścią obszernych akcji serwisowych NHTSA dotyczących Theta II z powodu pozostałości produkcyjnych w kanałach olejowych. Uszkodzenia panewek korbowodowych z przebiciem bloku silnika i zagrożeniem pożarem. Wdrożono aktualizacje oprogramowania do wczesnego wykrywania za pomocą czujnika stuku.

    Objawy: Stukanie z bloku silnika, kontrolki silnika, zatrzymanie silnika, dym
    0–0 zł

+ 5 więcej słabości silnika + słabości pojazdu

Alternatywy

Ten sam segment

BMW 2er U06

Kompakt (2022–2025)

Ten sam segment

Honda Civic Type R FL5

Kompakt (2022–2026)

Ten sam segment

Opel Astra L

Kompakt (2022–2025)

Ten sam segment

Peugeot 408 E3

Kompakt (2022–2026)

Ten sam segment

Renault Megane V-EV

Kompakt (2022–2025)

Ten sam segment

Audi RS3 8Y

Kompakt (2021–2025)

Przeglądaj dalej

Znane problemy i usterki +

Dla Hyundai i30 PD-FL2 (2020–2024) udokumentowano łącznie 31 słabości. 2 problemowych silników: G3LC (1.0L T-GDI (Kappa II)), G4KH (2.0L T-GDI (Theta II-N)). Uznawany za niezawodny: G4LG (1.5L MPI (Smartstream)).

i30 (G4KH, 2020–2024) — Trzymaj się z daleka!: Uszkodzenie panewek korbowodowych przez opiłki metalu (akcja serwisowa), Przedostawanie się paliwa do oleju silnikowego, Akcja serwisowa Theta II: panewki korbowodowe i ryzyko pożaru. Moc: 275–280 PS.

i30 (G3LC, 2020–2024) — Trzymaj się z daleka!: Wrażliwość turbosprężarki przy małej pojemności skokowej, Napinacz łańcucha rozrządu Kappa T-GDi, Przedwczesne wydłużanie się łańcucha rozrządu. Moc: 120 PS.

i30 (G4LH, 2020–2024) — Uważaj: Ryzyko LSPI — przedwczesny zapłon przy niskich obrotach, Wrażliwość turbosprężarki, Zakoksowanie zaworów dolotowych GDI. Moc: 159–160 PS.

i30 (D4FE, 2020–2024) — Uważaj: Zanieczyszczenie zaworu EGR, Nieudana regeneracja filtra DPF podczas jazdy na krótkich dystansach, Zakleszczenie mechanizmu regulacji turbosprężarki VTG. Moc: 136 PS.

Na co zwrócić uwagę przy Hyundai i30? Szczegółową listę wszystkich słabości silnika i pojazdu znajdziesz w sekcjach powyżej.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie problemy i słabości ma Hyundai i30 PD-FL2? +
Hyundai i30 PD-FL2 ma 31 znanych słabości silnika.
Na co zwrócić uwagę kupując używanego Hyundai i30 PD-FL2? +
faq.watch_a_avoid faq.watch_a_rec
Który silnik jest polecany? +
Dobry wybór: G4LG (1.5L MPI (Smartstream)). Najbardziej niezawodny silnik to G4LG (1.5L MPI (Smartstream)) z najniższym wynikiem ryzyka. Najwięcej frajdy z jazdy daje G4KH (2.0L T-GDI (Theta II-N)). Problemowy silnik: G4KH (2.0L T-GDI (Theta II-N)) — trzymaj się z daleka!
Który silnik Hyundai i30 PD-FL2 jest najbardziej niezawodny? +
{code} ({displacement}) to najbardziej niezawodny silnik w Hyundai i30 PD-FL2. Ma najniższy wynik ryzyka spośród wszystkich dostępnych silników i otrzymał ocenę „Dobry wybór". Mimo to istnieje 5 znanych słabości, o których warto wiedzieć.
Który silnik Hyundai i30 PD-FL2 daje najwięcej frajdy? +
{code} ({displacement}) oferuje najwięcej frajdy z jazdy w Hyundai i30 PD-FL2 — ocena: „Legendarny!". {description} 280 KM, mechaniczna blokada dyferencjału, adaptywne zawieszenie, Launch Control i wydech, który w trybie N przy każdej zmianie biegu w górę strzela płomieniem. Król stosunku cena-osiągi, bez dyskusji.
Czy Hyundai i30 PD-FL2 jest wart kupna jako używany? +
Przy Hyundai i30 PD-FL2 zalecana jest ostrożność — 2 z 5 wariantów silnika otrzymało ocenę 'Trzymaj się z daleka!'. Wybór silnika jest kluczowy.
Jakie warianty mocy są dostępne dla Hyundai i30 PD-FL2? +
Hyundai i30 PD-FL2 jest dostępny z wariantami silnika od 96 do 280 KM. Benzyna: G3LC (1.0L T-GDI (Kappa II)), G4KH (2.0L T-GDI (Theta II-N)), G4LH (1.5L T-GDI (Smartstream)), G4LG (1.5L MPI (Smartstream)). Diesel: D4FE (1.6L CRDi (Smartstream)).

Ostatnia aktualizacja: luty 2026 · Wszystkie informacje bez gwarancji